EN
Back to top hospitalsofiamed.bg

Онкоболните у нас се лекуват по световните медицински стандарти

Онкоболните у нас се лекуват по световните медицински стандарти


в. Телеграф
9.9.2015

- Д-р Христова, според вас на какво ниво е диагностиката и респективно апаратурата, която се използва у нас за откриването на онкологични заболявания?

- През последните години в онкологията се утвърди концепцията на персонализираната медицина - персонализирана диагностика и лечение. В този смисъл използването на нова съвременна диагностична апаратура е важно, защото последните поколения магнитни резонанси и скенери дават много по-добра информация за развитието на патологичните процеси в човешкото тяло, респективно за стадия на онкологичното заболяване и неговия прогрес. Разбира се, големите лечебни заведения, както и болница "Софиямед" са оборудвани с нова апаратура, но моето впечатление е, че тя все още е недостатъчна, за да покрие очакванията на увеличаващия се пациентопоток. За сведение на пациентите ще кажа, че за по-сложните образни изследвания и в развитите европейски страни има листи на чакащите. За персонализирането на диагностиката и лечението спомагат и новите тестове за изброяване на циркулиращи туморни клетки в кръвта и определяне на тяхната чувствителност към цитостатици, което прави избора на химиотерапевтична схема по-прецизен и намалява рисковете от неефективна химиотерапия и токсичност. От друга страна, генетичните тестове, определящи генетичния профил на тумора, вече са стандарт и въз основа на резултатите от тях се прилагат най-съвременните таргетни лекарства.



- Разполага ли България с висококвалифицирани специалисти в областта на онкологията и защо все повече български пациенти търсят помощ извън страната за лечение?



- В България има онколози, които са известни и признати като специалисти в чужбина, но желанието да се търси консултация извън нашата родина е напълно в стила и характеровите особености на народа ни. Исторически всичко от чужбина е по-добро от българското. Това, което прави консултациите в чужбина търсени и желани, според мен е по-доброто обслужване, демонстрираното по-голямо внимание и съчувствие към пациента. Тъй като пациентът не е специалист в детайлите на медицинския проблем, той не може да оцени тънкостите на процЪесионалното решение, но това, което той оценява и което го впечатлява, е отношението към него и близките му. Разбира се, трябва да се признае и цЪактът, че има случаи, при които в чужбина болните ще намерят по-добро лечение поради наличието на по-нови диагностични и лечебни методи. Но те са по-редките и ние, онколозите, сами бихме препоръчали допълнителната консултация и лечение. По-често пациентите, които търсят лечение в чужбина, биха получили същия медицински съвет и в България. Днес имаме много болници - държавни и частни, които са оборудвани на световно ниво, използват се лекарства, които са одобрени в Европа и с тях пациентите се лекуват според световните медицински стандарти. Затова и българските лечебни заведения и лекари трябва да се "борят" за доверието на пациентите


- Важно ли е за оздравяването на пациента условията по време на неговия престои за лечение в болницата или у дома?

- Да, условията са много важни. Те са съставна част от лечебния процес. Обстановката също лекува. Никой не обича да е в болница, така че обстановката, добре обучения и изпълнен с милосърдие, търпение и уважение персонал е задължителен за успешното лечение. В нашето отделение в "Софиямед, се стремим да осигурим максимален комфорт на пациентите по време на тяхното лечение. Имаме и библиотека със специализирана литература и материали със съвети за духовна подкрепа по време на лечебния процес, за храненето и начина на живот. От моята практика със сигурност мога да кажа, че пациентите, които се придружават при лечението от своите близки, се справят много по-добре със заболяването си, отколкото самотните. Така че искрената загриженост и обич на близките също е много съществена за излекуването.

- Доколко може да се твърди, че онкологичните заболявания се предават генетично?

- Без съмнение при онкологичните заболявания има генетична предразположеност. Натрупаните данни от разчитането на човешкия геном категорично потвърждават това. Тук проблемът вече се измества в насоченост за ранно диагностициране на генетичната предразположеност и оценка на риска при налични генетични мутации за развитието на онкозаболяване в хода на човешкия живот. Именно тези генетични тестове са най-новите и те определят бъдещото развитие на медицината и в частност на превантивната медицина. Или иначе казано - съвременните генетични тестове дават възможност роднините на болни с рак много рано да знаят какъв е рискът и те да заболеят от злокачествено заболяване, което от своя страна ще даде възможност за ранна промяна в стила на живот и хранене с цел превенция, както и стриктно спазване на схема от прегледи и изследвания за ранно откриване изявата на заболяването.

- Тоест съществуват начини за превенция и на тези заболявания?

- Профилактичните прегледи съдействат за ранно откриване на някои тумори - например рак на маточната шийка, рак на дебелото черво, рак на млечната жлеза. В този смисъл те продължават да са най-добрият прилаган в момента начин за ранно диагностициране на рак. Но генетичните тестове, за които споменах, са нещо много по-напредничаво и ново, за мен те са бъдещето в просрилактиката и превенцията на онкологичните заболявания, защото оценяват реално съществуващия риск от развитие на рак при човек с известна онкологична история в семейството. Това говори, че те ще доведат до промяна в мисленето и отношението към собственото здраве и вземане на осъзнати решения за запазването му.

- Какъв е вашият съвет към пациентите с открито наскоро онкологично заболяване?

- Да направят максимално бързо желаните консултации със специалистите, които са ангажирани с лечението на онкологични заболявания, да потърсят консултация с психолог и да се доверят и на българските онколози.